Foto: 
Craig Sefton

Male frustracije velikih osoba ili nešto slično

Vodite računa ko je u vašem okruženju ovih dana odlučio da uspe. Tuđ uspeh ili neuspeh ima svoju cenu i za vas. Ako taj uspon ili uspeh vodi kroz politiku posledice mogu biti nesagledive. Naizgled banalna situacija gde se golim okom ne vide tanke niti koje povlači ranjena duša da zaleči svoje rane, da ih oliže kao ranjena zver pristankom na kompromitijuće saveze, te niti povezuju marionete u teatru senki, Arlekine i golubice, surovi sarkazam, hladnu proračunljivost, nasmejanu rešenost. Sve su to nova lica koja se nama pojavljuju i nameću na životnoj sceni. Prisetite se reči tih osoba, njihovih prethodnih stavova i „principa“ i očekujte buduće „reformatore, spasioce nacije, obarače deficita i dizače PDB-a“. Njihove „izvitoperene refleksije“ su plod možda baš vaših postupaka i  njihov beg od stvarnosti ublažavanjem i iskrivljenjem iste koja im više nije naklonjena je svojstven poremećenim osobama.

Uloga frustracija u političkom životu nije dovoljno proučena. Frustracija je emocionalni odgovor na neočekivano dešavanje. Najčešće povezana sa besom i razočaranjem ona se ispoljava kada se u sukobu nađu dve volje od kojih jedna javno izražava svoju nenaklonost. I što je ista značajnija i volja osobe izraženija, frustracija je moćnija. Uzroci frustarcija mogu da se nađu i u spoljnim kao i u unutrašnjim elementima života. Ako osoba nije postigla zacrtan lični cilj, nije ispunila svoje želje i zahteve,  a moralni postulati kojima se povodi  su dovoljni jaki i sputavajući  i dolaze u sukob sa novonastalom situacijom, stiže se do ogromnog gubitka samopouzdanja od straha za ličnu, statusnu i profesionalnu budućnost. Slučaj je još opasniji ako ista ta osoba već pati od manjka samopouzdanja. Dodatni udarac može da proizvede tektonski poremećaj u njenoj psihi.  U slučaju interferencije jakih individua stvara se kognitivni nesporazum koji se prevazilazi promenom normi ponašanja, navlačenjem ili totalnim odbacivanjem oklopa (svi ga nosimo u svakodnevnim „viteškim“ borbama koje vojevamo) i svakako pasivnim ili agresivnim sledećim koracima, od kojih su agresivni češći.

Gubitak kontrole nad određenom situacijom ili osobom dovodi u ekstremnim slučajevima i do patološke frustracije kao najozbiljnijeg vida ranjivosti koji se proporcionalno iskazuje povećanim stepenom „hladnoće“ sa jedne strane i predusretljivosti sa druge. Bes, kao osnovni elemenat gubitka kontrole ostaje potisnut i čeka pravi trenutak da se ispolji. U nemogućnosti rešenja nesporazumne situacije frustracija dovodi do krajnje iracionalnog ponašanja. Tretirana kao problematično ponašanje, frustracija može da dovede do brojnih „povreda“ mentalnog tipa.

Zato vodite računa koga volite ili ne, a posebno prema kome ste ravnodušni, jer vaši postupci su jerihonske trube mentalnog zdravlja druge osobe, au tome smo svi mi „tanki“, ne vodimo dovoljno računa o drugima u sve kompleksnijem svetu sa zategnutijim odnosima, koji mogu dovesti do neartikulisanih radnji na koje više nećete moći da utičete, a politička scena može da dobije još jedno upravno lice, direktora, savetnika ili ministra. Pogledajte savremenu političku elitu Srbije, lika po lika iliti likušu po likušu, uporedite ih sa njihovim alter ego ličnostima iz bliske i dalje prošlosti i probajte da zamislite unutrašnje i spoljne  frustracije kroz koje su prošli. Da vas podsetim samo na neke: onaj sa velikim  ušima koje je krio pod  dugom kosom, pa onaj sa balavom usnom, pa mali debeli, pa obla prostodušna, pa napirlitana prostakuša etc, etc. Okruženje, socijalna sredina, nivo obrazovanja, fizički izgled, svi su ti faktori uticali da ta ispeglana lica koja vam se smeškaju sa ekrana danas, hrane zarobljena čudovišta u sebi koja im ne daju mira, prinose žrtve bogovima naslade punjenjem bunara neispunjenih želja, odbačenih žena i zgaženih ponosa. 

Projektovana budućnost takvih ličnosti je u skladu sa svim onim što nam nije jasno, tačnije odgovara na suštinsko pitanje kako smo došli do toga da nas takvi vode. Oni u prošlosti nasamareni, ismejani, povređeni, oni i one koji su u neskladu sa sobom, bore se svakodnevno sa svojim demonima koji im postavljaju sve veće i veće uslove i zahteve, koji ih ganjaju i jašu, te i oni na drugima reprodukuju sve pretrpljeno kao jedini melem za svoje nespokoje.

Kako reče jedan čo’ek, kanite ih se ili ih se manite! I ne svetite im se, jer osveta je slatka jedan dan, a oproštaj je za ceo ljudski vek.

Dragan Pajović

Komentari

Komentari