Foto: 
Fjölnir Ásgeirsson

Novembarsko proleće 2031

Francuska ponovo kontroliše svih dvadeset i pet kilometara vazdušnog prostora iznad kopnene zone bezbednosti na jugu države, koji je, po Seviljskom sporazumu iz 1999. godine, bio u nadležnosti ISIS-a. Tu vest u Pariz doneo je Zavah Ajmanhiri, novi lider islamističke organizacije, i saopštio je francuskom premijeru Klodu Martinu. Klod je ocenio da je Zavah doneo veoma važnu vest za građane Francuske i rekao: Nakon šesnaest godina od napada na pariske građane, Francuska će imati celokupan vazdušni prostor pod svojom kontrolom. Dogovor je postignut bez ispaljenog metka i ljudskih žrtava. Lider ISIS-a je poručio da oni cene politički stav Francuske da ostane vojno neutralna, ali je i naglasio da, bez obzira na njihov stav koji se zasniva na tome,Vlada u Parizu mora što pre priznati nezavisnost Korzike. Zavah smatra da ona ima veliku ulogu u rešavanju konflikata na ovim prostorima pa je doda: Dijalog Pariza i Ajačoa nas veoma ohrabruje i mi smo ponosni briljantnim učešćem francuske Vlade u njemu. Premijer Klod dobio je i poziv da u julu poseti sedište islamističke organizacije i tom prilikom se i obratio njenim članicama.Onda je Zavah naglasio da je kao dete jedno vreme proveo u Parizu i da se seća dečjih francuskih brojalica koje je igrao tada sa svojim vršnjacima na Šanzelizeu, a one su glasile ovako:une, deux, trois, quatre, cinq, six, sept, huit, neuf, dis.Nakon prijateljskog ručka, premijer Francuske i lider ISIS-a, uputili su se na Pravni fakultet u Sorboni, gde su razgovarali sa studentima o novim merama bezbodnosti u svetu. Studenti su Zavaha i premijera dočekali burnim aplauzom.

Nakon toga, novinar Bataklana napravio je intervju sa Zavahom. Razgovarali su o novim bezbedonosnim akcijama. Novinar ge je upitao: Gospodine Zavah, znam da ste svesni imidža koji ISIS ima u Francuskoj. Našao sam jedno istraživanje koje govori da samo dvanaest posto građana Francuske podržava članstvo u ISIS. Siguran sam da znate i da će ovaj naš razgovor da gledaju i porodice ubijenih u masakru u Parizu 2015. godine, ali ne moramo to ni da pomenemo, Vi dajete intervju  u Bataklanu gde se i desio napad. Imate li neku poruku? Zavah je kratko objasnio: Svaki gubitak nevinog ljudskog života je tragedija i ja izražavam duboko saučešće porodicama žrtava. Napad ISIS-a je zapravo te 2015. stavio tačku na višegodišnje nesporazume između dva tabora. Građani Francuske moraju da shvate da naš napad nije bio usmeren protiv naroda, već protiv tadašnje Vlade Fransoa Olanda, koja je počinila stravične zločine, ali, ponavljam, svaki gubitak nevino nastradalih duboko žalim.

Direktorka Centra za evroislamističke studije, Helen Milon, naglasila je da je ova poseta Zavaha zasnovana na partnerskom odnosu u rešavanju problema i konflikata.

P.S. Odstranimo li političku i bilo kakvu vrstu ideološke ostrašćenosti, doći ćemo do zastrašujućeg zaključka: Žrtve su žrtve, bez obzira kako izgledaju, njeni dželati. Da li su dželati umotani u džamahirijske odore ili u vrhunska odela, da li su počešljani, podšišani i nežnog osmeha, ili su neuredni odvratnih bradetina i mrkim pogledima, ne treba da nam nameće postmodernu klasifikaciju na popularne i nepopularne žrtve. Žrtve su žrtve, bez obzira koja ih propaganda uzdiže ili prećutkuje. Žrtve su žrtve, i onda,ako su žrtve zbog identične ideje novostvorenih država,čije je osnivanje nemoguće bez krvi nevinih. Žrtve su žrtve bez obzira da li su žrtve verskog fanatizma ili ideje o tihom imperijalnom osvajanju. Žrtve su žrtve, iako su jedne stravično unakažene mecima kalašnjikova ili drugog modernog oružja, pa i one koje su tiho zaspale milosrdnim osiromašenim uranijumom. Žrtve su žrtve od Arktika do Antarktika i sve su umirale istim stravičnim ropcem i jecajem.

Ivan Novčić

Komentari

Komentari