Foto: 
Thomas Hawk

Promena je odluka na bolje

Prva misao na problem navodi nas na prepreke koje nas čekaju u njegovom rešavanju. Imamo problem? Zašto uvek mislimo da nam je teško da se promenimo? Hajde da gledamo u drugom pravcu. Neka naša misao bude: Ja se lako menjam ili Promena je laka stvar. Prva i osnovna stvar je da šta god kazali ne bude u negativnom obliku. To znači da bi trebalo da izbegavamo tvrdnje tipa: Teško mi je da se promenim ili samo Teško je. Onda ćemo verovatno postići baš obrnuto. U realizaciji svakog problema potrebno je iskristalizovati svoje misli tehnikom pozitivnih afirmacija, uz pridržavanje sledećih pravila.

Uvek kada razgovaramo sa sobom, govorimo u prvom licu Ja sam, a ne u drugom; zatim koristimo sadašnje vreme ja sam, a ne ja ću biti, volela bih – zapamtite, vaša podsvest poznaje samo sadašnjost, i ne razume ni prošlost ni budućnost. Izgovaranje rečenice u pozitivnom kontekstu nam daje snage i fokus na lepo. Odbacivanje negacije negativnog i sve što nije dobro, zapravo i daje dobro. Umesto Nisam nervozan, recite Potpuno sam smiren. Ako izgovaramo rečenice u negativnom kontekstu, može se dogoditi da proizvedemo suprotan efekat od željenog.

Nemojte se brinuti da ovom metodom nećete postići uspeh kod onih želja koje su u potpunoj suprotnosti sa onim šta ste i gde ste trenutno. Niko se nije rodio takav kakav je, odnosno, svi smo se rodili potpuno isti sa potpuno istim sivim ćelijama. Razlikujemo se samo u onome što smo prihvatili da ugradimo u svoj um, i što je uticalo na to da izgradimo baš onakav karakter kakav imamo. Tako da ne postoje nemoguće misije. Sve se može promeniti, i možemo sebe izgraditi kakve god hoćemo. Sve je promenljivo!

Kada počnete da primenjujete ovu tehniku, primetićete da vam je ideja, odnosno misao koju ponavljate prvi put zvučala smešno, neuverljivo, pomalo šašavo, bez obzira koliko veliku ili malu promenu priželjkivali. Ali kasnije ona dobija veću i dublju dimenziju.

Ako se samo osvrnemo na političare, može nam sve biti jasno. Političari baš i nisu idealni primeri, ali se idealno može učiti od njih. U početku nas ideja koju čujemo može čak i šokirati, ali već nakon nekoliko ponavljanja i tvrde propagande, ona više neće delovati kao nešto nepoznato, neće nam biti čudna ili smešna, i to će biti nešto što smo već čuli, nešto na šta smo se već navikli. A nakon stotinu puta, ona postaje deo našeg podsvesnog uma i zapravo polako postaje i naša ideja. Isto se dešava i kod samohipnoze. Misao koju ponavljamo u početku nam može delovati neozbiljno, ali vrlo brzo ćemo se navići na nju, a posle nekog vremena ona će postati sastavni deo našeg bića i života. I ne samo to, već ćemo vrlo verovatno i zaboraviti vreme kada u tu ideju uopšte nismo verovali.

Samohipnozu ili pozitivne afirmacije ili rečenice za sunčan dan možemo sami da sastavljamo, red reči u rečenici nije bitan – bitno je da ih ponavljamo i usvojimo. Ja sam ove afirmacije skupljala godinama, a tako sam ih i usvajala:

  • Svakog dana, u svakom pogledu, ja sam sve bolji, bolji i bolji.
  • Uvek održavam savršeno zdravo telo i um.
  • Moji prihodi su sve veći, veći i veći.
  • Ja sam magnet za novac.
  • Uvek imam više nego dovoljno novca za sve svoje potrebe.
  • Ja sam bogat.
  • Volim da dajem i sve što dam, višestruko mi se vraća.
  • Volim da trošim novac, i sve što potrošim višestruko mi se vraća.
  • Ja sam uspešan, šta god da radim.

Kad shvatimo da naša podsvest ne shvata šalu, onda zaista počinjemo da verujemo u Zakon atrakcije. Naš um prihvata sve izgovorene reči kao istinite, i onda ih sprovodi u delo. Zato, pazite šta pričate, jer reči nisu samo slova, one imaju i oči i uši. Ja pazim.

Budite gospodari, a ne žrtve promena.

Ana Berbakov

Komentari

Komentari