Foto: 
Jean KOULEV

Seks – kako je sve počelo

U svakom slučaju, fascinira sve u vezi sa seksom, pa me zanimalo - kako je sve to počelo? Kakav su odnos prema seksu imale stare kulture i kako se pogled na seks i sve ono što je vezano uz njega, menjao kroz vekove?

Mesopotamija, jedna od najstarijih kultura, za sobom je ostavila brojne tragove o seskualnim običajima. Vladao je matrijajrhat a Ištar, vrhovna boginja, vladala je i životom i smrću. Nakon ratničkih pobeda u njenom hramu, priređivane su gozbe sa raskalašnim seksom.

U ostacima hramova i svetilištima pronađene su brojne statue muških udova u erekciji. Verovatno, prvi pisani tragovi o seksualnim bolestima nalaze se upravo u mesopotamskim državama. One su objašnjavane ljutnjom bogova, koji su bolestima kažnjavali neprijatelje i nevernice u Ištar.

U drevnom Egiptu postojao je široki spektar seksualnih običaja i navika. Egipćani su bili tolerantni. Orgije su bile važan društveni događaj, incest je bio redovna pojava, biseksualci i homoseksualci su ravnopravno obitavali uz heteroseksualce. Naravno, razuzdani seks je bio rezervisan za povlašćene staleže, a običan svet i robovi su bili ograničeni zakonima - usmereni na bračne partnere. Egipćani su vodili računa o higijeni i seksualnim bolestima, brijali su celo telo, vršili obrezivanje, vodili računa o kontracepciji. Čitava egipatska religija bila je seksualna i strasna. Seks je bio izvor moći, davao je osećaj vlasti i zadovoljstva.

U antičkim društvima, stvari se polako menjaju. Iako su i Grci i Rimljani bili poznati po orgijama, ovo nije važilo za zakonite supruge. Žene su bile u vlasništvu muževa, i imale zadatak da im rađaju zakonitu decu. Međutim, homoseksualnost je već u to vreme bila poznata kod svih naroda i u svim fazama društvenog razvoja. Muškarci su išli u ratove i osvajanja. Negovao se kult ljubavnika - onog koji ti u ratu „čuva leđa“. Žene ostaju kući, podižu decu, a svoje seksualne nagone zadovoljavaju uzajamno.

3500 godina duga kineska istorija beleži radikalne obrte oko seksa. U vreme ranih dinastija, 770 godina pre Hrista, po taoističkom učenju, žena je posedovala neograničenu jin energiju, a muškarac je imao vrlo ograničen kvantum janga. Muškarci su morali da odlažu svoj vrhunac, kako bi omogućili ženi višestruke orgazme. Muškarci su se plašili smrti ili bolesti, ukoliko prerano svrše. Od 221 g. pre Hrista do 24. godine nove ere, taoizam zamenjuje Konfučijevo učenje, vrlo rigidno po pitanju seksa. Muškarac postaje stub porodice i društva, a žena potpuno skrajnuta. Seks je bilo moguće imati isključivo u krevetu i to samo između supružnika. Tokom dana, u ostalim delovima kuće svaki kontakt je bio zabranjen, čak i dodirivanje rukama. Muškarci su, doduše, mogli da spavaju sa konkubinama, uz obavezu da ih izdržavaju i zadovoljavaju, bar jednom u pet dana. Kinezi su sve do komunizma, što se seksa tiče, proveli u lutanju između taoizma, konfučijanizma i budizma.

-nastaviće se-

( izvor G. Brkić, Seks kroz vekove)

Aleksandra Kivela

Komentari

Komentari