Foto: 
Sharon Sperry Bloom

Strpljenjem protiv ljutnje

Tokom novogodišnjih praznika, jedenja i pijančenja po raznim klubovima, kafanama i kućama videla sam nekoliko besnih ljudi. Naravno, ne mislim na one mortus pijane, već na one potpuno trezne – partibrejkere. Nije me iznenadilo njihovo nezadovoljstvo, koliko to što je svako od njih pokazivao bes na drugačiji način. Jedan bi se „skupljao u sebi“, znate ono kad neko kipi od besa a suzdržava se u društvu, ponašajući se sasvim normalno i ne pokazujući nikakve spoljašnje znakove trenutnog stanja. Ne znam koji razlog može biti, ali sigurno se ljudi u ovakvom stanju nalaze iz sopstvene nesigurnosti koja varira do patološkog straha.

Zatim sam viđala one agresivne, koji se usmeravaju na sagovornika, unoseći im se u lice. Taj susret koji je mogao da bude divan, srdačan, obeležio se galamom i grubošću koja se na svu sreću nije pretvorila u fizički obračun. Smatram da je razlog ovakvoj reakciji nesposobnost ili nepostojanje samokontrole.

Često nailazim na kontrolisanu ljutnju kod ljudi. To je ona ljutnja koja dolazi do izražaja kada je osoba svesno iskaže rečima, vodeći pritom računa da ne povredi sagovornika. 

Na sreću, na sve ove reakcije sam nailazila samo kao slušalac ili prisutni svedok, dok verujem da drugoj „okrivljenoj“ strani nije bilo lako. Ukoliko se i vi nađete u takvoj situaciji, najbolje rešenje u tom trenutku bilo bi ćutanje, jer kako biste besnom čoveku objasnili da je racionalno razmišljanje i pronalaženje logičnog rešenja jedini isparavan način suočavanja s besom i ljutnjom. Verovatno, nikako.

Šta onda činiti?

– Koji god vas bes obuzeo, umnim treniranjem možete se podići na viši nivo samosvesnosti i time smanjiti sopstvenu bol, gorčinu i ljutnju.

– Duboko dišite i ponavljajte reči koje će vas opustiti, npr. osećam se opušteno i smireno.

– Zamislite situaciju u kojoj se osećate smireno i ugodno, bilo iz iskustva bilo iz mašte i pustite muziku. Najbolji lek za smirivanje živaca je muzika. Svaku negativnu emociju presecite omiljenom pesmom.

– Zapišite na papir sve što vas uzrujava. Tada je mozak usredsređen na pisanje i vi možete racionalnije razmišljati – i nemojte se iznenaditi ako tokom pisanja zaključite da situacija i nije bila toliko uznemirujuća kao što ste na početku mislili. Pa, nije sve tako crno.

– Zaokupirajte se fizičkom aktivnošću. Većina je shvatila da se nakon treninga oseća mnogo bolje nego pre. Fizički napor apsorbuje bes i iskorišćava ga kao pogonsko gorivo. Trenirajte neki sport. Trenirajte u timu ili individualno, profesionalno ili rekreativno, u stvari nije bitno kako – bitno je da trenirate. Počnite da gledate sebe kao dušu sa telom, umesto kao telo sa dušom.

– Uključite se u neki oblik humanitarnog rada. Spoznaja da ste nekome pomogli i u vama će izazvati osećanje spokoja i zadovoljstva. Na taj način uklonićete se u vama nagomilani stres i bes. Budite altruisti, pružajte ruku pomoći bezuslovno i volite. Bez obzira na sve, pružajte i dajte od srca i biće vam vraćeno od srca. Neka vam život postane jedan bumerang dobrote i zahvalnosti. Budite ljudi.

I zapamtite, samo vežbanjem i redovnom primenom jednog ili više navedenih načina suočavanja s besom naučićete kako da u napetim situacijama automatski postupite ispravno. Setite se stare narodne izreke: „Ako si strpljiv u jednom momentu ljutnje, izbeći ćeš sto dana tuge“.

Pokušajte, ništa vas ne košta – sa osmehom je lepše.

Ana Berbakov

 

Komentari

Komentari